ماضی بن روستای دار ماضو ها

ماضی بن همانطور که از نامش پیداست دو وجه تسمیه را برای آن ذکر کرده اند: 1- در این روستا درختان فراوانی از دار ماضو وجود دارد که سرسبزی خاصی به این روستا داده است لازم به ذکر است که ماضی بن از مکان های معدود و انگشت شمار استان کردستان است که تا این اندازه این نوع درخت جنگلی در آن رشد کرده باشد. دار ماضو به دلیل داشتن ریشه های گسترده در خاک توانایی جذب و نگه داری آب را از اعماق زمین داراست و به همین خاطر است که حتی در ما ه های گرم و خشک تابستان زیبایی این درختان دل و جان هر رهگذری را به وجد آورده و گوشه ای از زیبایی های باری تعالی را به ظهور می کشد.

2- وجه تسمیه دیگری که برای آن ذکر کرده اند به خاطر قدمت و دیرینگی این روستا است. (ماضی + بن) ماضی در زبان عربی به معنی گذشته و دیرینه است پسوند آن یعنی کلمه بن هم به معنی ریشه و پایه می باشد که هر دوی این کلمه قدمت دیرینه این روستا را بازگو می کنند.

 

 

 این تصویر هم نمایی از قسمت شمالی روستا را در فصل خزان نشان می دهد( بچه های روستا به این بخش روستا میگن: مه حه له ی خواروو)

 

 

این عکس زیبا هم که زحمت ارسالشو(اشکان حبیبی) از پسرای گل روستامون کشیده نمایی از قسمت جنوبی روستا رو نشون میده( بچه های روستا بهش میگن مه حه له ژورو)

 

نمایی زیبا از کوه کوچکه چه رموگه کان(به رده سپیه کان)...این تصویر هم ارسالی از طرف آغا اشکان عزیز است که از محله (به ر ده) گرفته شده، لازم به ذکر است که ساخت و ساز جدیدی تو روستا اگه باشه این جا انجام میشه

/ 9 نظر / 261 بازدید
محمد مرادیانی

خیلی خوبه شبیه بهشته دستت درد نکنه بلاگ خیلی خوبی داری

alone

دمت گرم داداش ارام اینو از بالای منبه اینداختی خیلی اونجارو دوست دارم خیلی ایول از عکسی که اینداختی

محمدرضا عرب

سلام آرام جان میکم آرام اسم پسره یا دختر؟![نیشخند] اینو واسه این گفتم که دیگه کسی رو مجبور نکنی بیاد نظر تحمیلی بده[گاوچران] (البته شوخی کردم) حالا نظر واقعیم![پلک] آفرین مهندس کار خوبی رو شروع کردی . از طبیعت و روستای سرسبزت خوشم اومد انشالله همیشه موفق باشی و برای مردم دیارت کردستان باعث افتخار...

فريد عباسي

خو شه ويست سلاوو به شانازي دواي چاوو پيكه و تني مالپه ره كه ت له سه ر مالپه ري خوم دام ناوه چاوه رواني ديداري ئازيزتانم

دانشنامه‌و هه‌ورامانی

سڵام " بنویسمێ به‌ زوانی هۆرامی ،بوانمێوه‌ به‌ زوانی هۆرامی ،که‌ ئاڵاو قه‌ڵه‌می نه‌بڕیه‌ینه‌ باڵاو هیچ مێلله‌تێویه‌ره. محه مه د مسته فازاده " به‌یدێ با گرذێما ئی قسه‌ ژیرانێ که‌رمێ هۆرگڕنای چۆڵه‌چراڤۆ ئه‌وه‌ژیوای زوانی هه‌ورامی دۆسا و ئازیزه‌ وه‌شه‌ویسا سایتوو دانشنامه‌و هه‌ورامانی به‌ینێوا مه‌رزیانه‌ره‌ و گه‌ره‌کشا نه‌قشوو وێش جه‌ هاڵیگای مه‌جازینه‌ پێسه‌و گلێرگه‌یوه‌ په‌ی گلێره‌وه‌ که‌رذه‌ی نویسه‌را ، په‌یجۆرکه‌را، هۆنیارا وله‌یه‌که‌وه‌ده‌راو هه‌ورامانی نیشانه‌ دۆ ئینه‌ ئاواته‌و من و فره‌و جه‌ دۆسا بیه‌ن که‌ به‌ یاری و خوای خه‌ریکا به‌ یاگێ مه‌ی . ئیشه‌ڵڵا گرذێما چی هه‌رمانێنه‌ به‌شدارێ بیمێ و بتاومێ به‌ نویسێوی هه‌ر چن گۆلاله‌ به‌ زوانه‌که‌یما و به‌ فه‌رهه‌نگه‌که‌یما خزمه‌ت که‌رمی . من چێگه‌نه‌ جه‌ ته‌مامۆ ئا ئازیزا که‌ به‌ زوان و فه‌رهه‌نگوو هه‌ورامانی عه‌لاقه‌مه‌ندیشا هه‌ن ده‌عوه‌ت که‌روو به‌یا دلێ سایته‌که‌ی و جه‌ قسمه‌توو (عضویت) یه‌نه‌ به‌شداری وێشا برمانا. http://www.sarkav.ir

شمس

سڵام گیانه‌که‌م ده‌گاکێتا فره‌ زه‌ریفه‌نه‌ هه‌ورامان گرذ یاگێوش زه‌ریفا. ده‌ست وه‌ش بۆ من تۆم لینک که‌رذی

کامران.ابراهیمی

سلامیک به به رزایی کالیسه ربو کائارام. ده سه کانت خوش زه حمه تو کیشاوه

payman

سلام بر تمامی ماضی بنی ها به خصوص کاک آرامی به ریز آرزوی موفقیت دارم برای تمامی جوانان ماضی بن(ماضی بنی های عزیز تو رو خدا دیگه بسه چرا هی به پشت هم خنجر می زنید به خصوص جوانان .خجالت بکشید.)

سقزی

.....در این روستا درختان فراوانی از دار ماضو وجود دارد که سرسبزی خاصی به این روستا داده است..... با سلام ،چرا ماضو یا ماضی مینویسید؟ "مازو" که صحیح تر است. حالا شاید از گذشته این موضوع جا افتاده باشد ،اما با همت شما جوانان اصلاح خواهد شد.