ماضی بن روستای دار ماضو ها
ساعت ۱۱:۳٥ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۱/٢/٦   کلمات کلیدی:

ماضی بن همانطور که از نامش پیداست دو وجه تسمیه را برای آن ذکر کرده اند: 1- در این روستا درختان فراوانی از دار ماضو وجود دارد که سرسبزی خاصی به این روستا داده است لازم به ذکر است که ماضی بن از مکان های معدود و انگشت شمار استان کردستان است که تا این اندازه این نوع درخت جنگلی در آن رشد کرده باشد. دار ماضو به دلیل داشتن ریشه های گسترده در خاک توانایی جذب و نگه داری آب را از اعماق زمین داراست و به همین خاطر است که حتی در ما ه های گرم و خشک تابستان زیبایی این درختان دل و جان هر رهگذری را به وجد آورده و گوشه ای از زیبایی های باری تعالی را به ظهور می کشد.

2- وجه تسمیه دیگری که برای آن ذکر کرده اند به خاطر قدمت و دیرینگی این روستا است. (ماضی + بن) ماضی در زبان عربی به معنی گذشته و دیرینه است پسوند آن یعنی کلمه بن هم به معنی ریشه و پایه می باشد که هر دوی این کلمه قدمت دیرینه این روستا را بازگو می کنند.

 

 

 این تصویر هم نمایی از قسمت شمالی روستا را در فصل خزان نشان می دهد( بچه های روستا به این بخش روستا میگن: مه حه له ی خواروو)

 

 

این عکس زیبا هم که زحمت ارسالشو(اشکان حبیبی) از پسرای گل روستامون کشیده نمایی از قسمت جنوبی روستا رو نشون میده( بچه های روستا بهش میگن مه حه له ژورو)

 

نمایی زیبا از کوه کوچکه چه رموگه کان(به رده سپیه کان)...این تصویر هم ارسالی از طرف آغا اشکان عزیز است که از محله (به ر ده) گرفته شده، لازم به ذکر است که ساخت و ساز جدیدی تو روستا اگه باشه این جا انجام میشه