ماضی بن روستای دار ماضو ها
ساعت ۱۱:۳٥ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۱/٢/٦   کلمات کلیدی:

ماضی بن همانطور که از نامش پیداست دو وجه تسمیه را برای آن ذکر کرده اند: 1- در این روستا درختان فراوانی از دار ماضو وجود دارد که سرسبزی خاصی به این روستا داده است لازم به ذکر است که ماضی بن از مکان های معدود و انگشت شمار استان کردستان است که تا این اندازه این نوع درخت جنگلی در آن رشد کرده باشد. دار ماضو به دلیل داشتن ریشه های گسترده در خاک توانایی جذب و نگه داری آب را از اعماق زمین داراست و به همین خاطر است که حتی در ما ه های گرم و خشک تابستان زیبایی این درختان دل و جان هر رهگذری را به وجد آورده و گوشه ای از زیبایی های باری تعالی را به ظهور می کشد.

2- وجه تسمیه دیگری که برای آن ذکر کرده اند به خاطر قدمت و دیرینگی این روستا است. (ماضی + بن) ماضی در زبان عربی به معنی گذشته و دیرینه است پسوند آن یعنی کلمه بن هم به معنی ریشه و پایه می باشد که هر دوی این کلمه قدمت دیرینه این روستا را بازگو می کنند.

 

 

 این تصویر هم نمایی از قسمت شمالی روستا را در فصل خزان نشان می دهد( بچه های روستا به این بخش روستا میگن: مه حه له ی خواروو)

 

 

این عکس زیبا هم که زحمت ارسالشو(اشکان حبیبی) از پسرای گل روستامون کشیده نمایی از قسمت جنوبی روستا رو نشون میده( بچه های روستا بهش میگن مه حه له ژورو)

 

نمایی زیبا از کوه کوچکه چه رموگه کان(به رده سپیه کان)...این تصویر هم ارسالی از طرف آغا اشکان عزیز است که از محله (به ر ده) گرفته شده، لازم به ذکر است که ساخت و ساز جدیدی تو روستا اگه باشه این جا انجام میشه


 
دشت سرسبز سوره توگه ل و دره زیبای چه م قرران
ساعت ۱:٥۳ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۱/٢/٦   کلمات کلیدی: ماضی بن

 

این دشت سرسبز در قسمت غربی روستا قرار دارد و دارای باغ های سرسبزی است که حاصل دست های پینه بسته کشاورزان و باغداران ماضی بنی است از جمله باغ های این دشت باغ شاتوت است که وقف عام بوده و تابستان هر سال کام اهالی روستا و گردشگران را شیرین می کند.لازم به ذکر است که نام این دشت سرسبز هم (سوره تو گه ل) به خاطر وجود همین باغ گرفته شده است.

 

 این دره زیبا که چه م قرران نام دارد در قسمت شرقی روستا واقع است، در تمامی فصول سال به خاطر وجود درختان میوه به خصوص گردو از زیبایی خاصی برخوردار است.این دره در دامنه کوه بلند قامت و زیبای کالی سه ر قرار دارد.

 

 


 
موقعیت جغرافیای روستای ماضی بن
ساعت ۱:٢۸ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۱/٢/٦   کلمات کلیدی: بهار ماضی بن ،موقعیت جغرافیایی ماضی بن ،ماضی بن روی google earth

 

روستای ماضی بن با کوه های سه ر به فلک کشیده کالی سه ر، کوره میانه و رشته کوه های کوسالان احاطه گردیده و در اطراف آن روستا های زیبای دگاگا، نیا وا، بوریده ر، له نگه ریز، سه رو مال، که کلی آوا و چه شمیه ر قرار دارند.

این روستا در 75 کیلومتری جاده سنندج-مریوان قرار دارد.

روستای ماضی بن با مختصات جغرافیایی 35 درجه و 13دقیقه شمالی و 46 درجه و 27 دقیقه شرقی حدود 1480 متر از سطح دریا ارتفاع دارد.

ماضی بن را بر روی google map ببینید

 

اگر مایل هستید در مورد مردمان روستا و شیوه ی زندگی آنها بدانید به صفحات اختصاصی وبلاگ بروید.


 
شادباش بهاری
ساعت ۱:٠٠ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۱/٢/٦   کلمات کلیدی: ماضی بن ،عکس بهاری ،کردستان ،روستاهای مریوان و سرواباد

ایجاد وبلاگ ( ماضی بن له داوئنی سه ر سه وزی کالیسه ردا) را به تمامی اهالی روستای ماضی بن و همچنین تمامی آن عزیزانی که به نحوی با این وبلاگ ارتباط برقرار می کنند، تبریک عرض می کنم و امیدوارم بتوانم مطالب مفیدی را در این وبلاگ برای کاربران قرار دهم.

این عکس تصویر زیبای بهاری از روستای سرسبز ماضی بن است

برای دیدن ادامه عکس ها روی ادامه مطلب کلیک کنید